בין אם אתם נהגי משאיות חדשים או אם הספקתם לחרוש את כבישי ישראל, ביטוח המשאית שלכם הוא לא נושא פשוט להקל בו ראש. תחום ביטוח המשאיות נרחב בהרבה מאחיו הקטן ביטוח הרכב, והרבה מהשוני בין השניים נגזר מהשוני בין כלי הרכב – ארגזי קירור, מנופים, חלפים וקטגוריות משקל שונות הם רק חלק מהפאקטורים בחישוב שלל ביטוחי המשאיות בשוק הביטוח. אבל כדי להבין עד כמה רחוק ביטוח המשאית שלכם הולך, צריך להתחיל דווקא בדומה.

 

כמו לכל כלי רכב ממונע גם לביטוח משאית יש שלושה סוגי ביטוח – חובה, מקיף ו-צד ג'. גם פוליסות הביטוח עצמן נותרות יחסית דומות באופי הכיסויים שכל פוליסה מספקת. ההבדל אם כך נובע מכלי הרכב עצמו – בעוד שרכבים פרטיים משמשים להובלת נוסעים, המשאית היא כלי כבד המשמש למגוון עבודות שונות, החל מהובלת עפר, עבודות גובה, הובלת ציוד או תכולה מקוררת. סטטיסטית, נהגי משאיות נמצאים על הכביש במשך שעות ארוכות ברציפות, ואופי הנסיעה, יכולות התמרון המוגבלות והמשקל הכבד כולן משפיעות גם הן על אופי פוליסת הביטוח ועל הנספחים בה.

ניקח לדוגמא את ביטוח החובה. על פניו אין הרבה הבדלים בין כיסויי החובה ברכב פרטי לבין משאית – שניהם מגנים על הנהג, הנוסעים והולכי הרגל במקרה של תאונה או נזקים גופניים. את הביטוח ניתן לרוב לחלק למספר קטגוריות, לפי משקל המשאית המבוטחת. כל חברת ביטוח יכולה להחליט על קטגוריות משקל שונות, אבל יש הסכמה כי ביטוח משאיות קלות, אלה הנמצאות מתחת ל-15 טון, שונה מביטוח משאית במשקל העולה על 30 טון. ככלל, ככל שמשקל המשאית עולה כך יעלה גם הביטוח. ההבדלים בפוליסות ביטוחי המשאיות נובעים גם מאופי העבודה של המשאית ושל הנהג יחד. נהג שנמצא שעות ארוכות על הכביש, או עובד בשעות הקטנות של הלילה, מסתכן יותר ולכן ישנה את אופי פוליסת הביטוח.

ההבדלים העיקריים בין ביטוח משאית לביטוח רכב נמצא בביטוח המקיף, מסיבות שמנינו בעבר – למשאית לרוב מתלווה גם איזשהו אביזר נוסף לפי אופי העבודה שלה, כמו ארגז קירור או מנוף. ביטוח מקיף למשאית מכסה תאונות וגניבות, ומפגעים אשר עלולים לקרות למשאית עצמה. אם המנוף שלכם נפגע במהלך העבודה, או אם רכיב בארגז הקירור שלכם מתקלקל כתוצאה מתאונה, או אפילו אם אתם מעוניינים לבטח סחורות מובלות בארגז המשאית; ככל שיש יותר חלקים לבטח (המעלים גם הם את משקל המשאית) כך יעלה מחיר הביטוח שלהם. גורם נוסף הרלוונטי לביטוח המשאית המקיף הוא גיל – ככל שהמשאית ישנה יותר יעלה תעריף הביטוח שלה. בלי קשר לגיל, משאיות באופן כללי נחשבות ככלי רכב בסיכון גבוה לגניבות. אפילו משאיות קלות יכולות לעלות עשרות או מאות אלפי שקלים, וחלקים כמו מצברים, הממוקמים לרוב מחוץ לכלי הרכב, יקרים בצורה משמעותית. ביטוח מקיף למשאית אומנם מכסה נזקים וגניבות, אך רמת הסיכון הגבוהה מעלה אף היא את הפרמיה.

 

ביטוח צד ג' למשאית לעיתים נכלל כסעיף מהביטוח המקיף, המבטח נזקים לכל גורם צד שלישי כתוצאה מתאונה או פגיעת המשאית. גם כאן ניתן לראות שהשוני בין ביטוח משאית לרכב פרטי נובע מההבדל בשימוש בין השניים. למשאית המעורבת יותר בעבודות בסביבה עירונית כמו עבודות גובה או גרירה, יש פוטנציאל גדול יותר לגרימת נזק לצד שלישי, שעלול להסתכם באלפי שקלים. ביטוח צד ג' למשאית יאפשר לכם לכסות נזקים כאלה (עד גבול מסוים) במידה והמשאית שלכם תהיה מעורבת בתאונה שכזאת.

 

ביטוח בטאץ' מאפשר לכם לרכוש את פוליסת ביטוח המשאית הנוחה ביותר לכם. רכישת ביטוח המשאית אונליין יחד עם המומחים שלנו יבטיח שתקבלו את ההצעה המשתלמת ביותר עבור המשאית הייחודית שלכם, ותכסה אתכם בצורה הטובה ביותר לפי אופי העבודה והצורך שלכם. כל זאת מבלי לצאת מנוחות הבית שלכם ובלי שיחות טלפון עם נציגי חברות הביטוח. רק תמלאו את פרטיכם ופרטי המשאית שלכם בטופס המיועד לכך, כדי שתוכלו להתרכז במה שחשוב באמת – בנהיגה.

עד אז, בבקשה – סעו בזהירות,  ושמרו על עצמכם בדרכים. בשביל כולנו.

דילוג לתוכן