ביטוח דירה? איזו שאלה! ממה היא מורכבת?

ממה מורכבת פוליסת ביטוח דירה? מפני איזה סכנות היא מגנה ולמה צריך לשים לב? הנה כל מה שכדאי לכם לדעת על ביטוח הדירה.

מה יקרה אם יפרצו לביתנו ויגנבו לנו את כל רכושנו? אם חלילה תתחולל בדירה שריפה או אפילו נזילה חמורה שתגרום לנזק בקירות וביסודות הבית? החששות האלו מלווים את רובנו, לא משנה אם רכשנו דירה בהון עתק או שאנו שוכרים דירה ומשלמים בעבור המגורים אלפי שקלים בכל חודש. כדי לשמור על השקט הנפשי שלכם כדאי מאוד שיהיה לכם ביטוח דירה, ביטוח שמאפשר כיסוי ביטוחי לכל סיכון שעלול להיגרם לדירה, לרכושה או לאורחיה.

ביטוח הדירה כולל שני מרכיבים – ביטוח מבנה וביטוח תכולה:

  • ביטוח מבנה: ביטוח מבנה הדירה מגן עליכם מפני נזקים שעלולים להיגרם למבנה עצמו ולצמודי המבנה, לרבות קירות, רצפה, תקרה, גג, דלתות, חלונות, מרפסות, מחסן, צנרת, מתקני הסקה, מערכות סולאריות, מתקני טלפון וחשמל וכיוצא בזה. ביטוח המבנה יכסה את עלויות התיקון או אם התיקון אינו אפשרי יכסה את החלפתו של הרכוש הניזוק.
  • ביטוח תכולה: ביטוח תכולה מעניק כיסוי מפני אובדן או גניבת רכוש שנמצא בדירה או נזק שנגרם לו. שווי תכולת הדירה נקבע בהתאם למידע שהנכם מוסרים לחברת הביטוח. הכיסוי כולל פיצוי במקרה של נזק לרכוש, אחריות כלפי צד ג', כיסוי לחפצים אישיים מחוץ לדירה כמפורט בפוליסה וכיסוי לנזק תאונתי מסיבה חיצונית שיגרם למכשיר הטלוויזיה, למחשב ולמערכת הקול. שימו לב כי ביטוח הדירה אינו מכסה תקלות של מכשירי חשמל. כיסוי זה יש לרכוש בנפרד.

ביטוח מבנה וביטוח תכולה מגנים מפני מגוון סיכונים לדירה ולרכוש ובעיקרם:

  • אש, התפוצצות או התקלחות.
  • נזקי טבע, ברק ורעם.
  • פריצה, גניבה, שוד או ניסיון לביצוע פשעים אלו.
  • נזקי צנרת, מים ואינסטלציה.
  • שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני.
  • רעידת אדמה.

ביטוח המבנה וביטוח התכולה מכסים אתכם כנגד נזקים אלו בכפוף לכיסוי שרכשתם ולסכומי הביטוח שנקבעו במעמד רכישת הביטוח. אך הביטוח הסטנדרטי לא בהכרח יכסה אתכם כנגד כל הסיכונים הקיימים, ויש מקרים שבהם כדאי לשקול את הרחבת הביטוח:

דירה בבית משותף – ביטוח מבנה סטנדרטי מכסה את עלות הקמת המבנה מחדש, אך אינו מכסה את ערך הקרקע שנשארת בבעלות בעל הנכס. אם הנכס הוא בית פרטי, וחלילה נגרם נזק כבד לבית עד כדי צורך בהריסתו ובנייתו מחדש, בעל הבית שאינו חולק את הקרקע עם דיירים נוספים יכול לבנות מחדש את ביתו על הקרקע שלו. אך מה קורה כאשר אנחנו גרים בבית משותף וחולקים את הקרקע עם דיירים נוספים? אם לא כל הדירות בבית המשותף מבוטחות בביטוח מבנה, ייתכן כי לבעלי הדירות שאינן מבוטחות לא תהיה את היכולת הכלכלית לעמוד במימון העלויות הדרושות להקמת מבנה הבית המשותף מחדש, וכך גם מי שהיה מבוטח לא יוכל להקים את דירתו על הקרקע המשותפת והוא חשוף לפגיעה כלכלית מהותית. כדי להגן על עצמכם ממקרים אלו כדאי לדאוג שהפוליסה שלכם תכלול '"כיסוי ערך הקרקע": כיסוי המזכה את המבוטח שדירתו נפגעה עבור השווי היחסי של הקרקע עליה היא משתרעת, ובתנאי שאין כל אפשרות להקים את הבניין מחדש משום היעדר כיסוי ביטוחי של כלל דיירי הבניין. המבוטח יפוצה בהפרש המתקבל מהפחתת סכום ביטוח מבנה הדירה משווי השוק שלה ובכך תהיה לו אפשרות לממן דירה חלופית בשווי שוק הדומה לשווי הדירה שניזוקה.

כיסוי דברי ערך – אם ברשותכם דברי ערך כגון תכשיטים, מחשב נייד, אופניים, שעונים ועוד, תוכלו להרחיב את מסגרת הכיסוי המקיף לכיסוי "'כל הסיכונים"' כיסוי דברי ערך מחוץ לגבולות הנכס בפרמיה נמוכה יחסית ובהתאם לערך התכולה. כדי לרכוש כיסוי זה נדרשת הערכת שווי עדכנית של דברי הערך אותם תרצו לבטח.

כיסוי נזקים לצג ג' – במקרים שונים הנכס שבבעלותנו או שאותו אנו שוכרים עלול לגרום נזק גוף לאורחי הדירה או לרכוש מחוץ לדירה, כמו למשל במקרה של שריפה שהחלה בנכס שלכם והתפשטה לדירות סמוכות. במקרה זה כדאי לוודא כי ביטוח הדירה שלכם כולל גם '"נזקים לצד ג״, כיסוי זה אינו דורש פרמיה נוספת.

אם כן, בבואכם לרכוש ביטוח דירה זכרו לבדוק כיצד מורכבת הפוליסה שלכם ומפני אילו סכנות היא מגינה עליכם. אצלנו בטאצ' תוכלו לרכוש את פוליסות ביטוח הדירה האטרקטיביות בשוק, וזאת מפני שבנינו אותן כך שיספקו לכך מקסימום כיסוי במינימום עלות. החלטתם לרכוש ביטוח דירה? במקום לחכות תוכלו לעשות זאת ברגע זה אצלנו באתר.

דילוג לתוכן